A karmazsinpirók (Carpodacus erythrinus) amikor énekel, az majdnem olyan, mintha fütyülne. Messzehangzó, magabiztos, diadalmas, ezeket a fogalmakat idézi föl ez a kis borzas nyakú madárka. Hangja emlékeztet a tengelic, kenderike meg a kanári csattogó énekére, de mégis annyira sajátszerű, hogy egyetlen más pinty-féle énekével se lehet összetéveszteni. Éppen olyan tartalmas, mint jó hangzású, éppen olyan lágy, mint bájos.
A karmazsin szanszkrit eredetű szó (’krimdzsa’), arab közvetítéssel érkezett hozzánk. Jelentése: kermesztetű. A kermesztetű kisajtolt nedve értékes festékanyag volt. A pirók szóból könnyű arra következtetni, hogy valami köze lehet a pír, piros szavakhoz, csakúgy a név jelentésének és a madárka színének ugyancsak lehet egymáshoz valami köze. A ’pir’ szótőből az ’ók’ képzőből létrejött szó jelentése vörös szőrű, hajú vagy tollú. Mondták emberre, állatra egyaránt. Pirókunk tolláról rajta is ragadt névként. A pirók mellé társított karmazsin szó alighanem a piros szín pontosítását van hivatva szolgálni. Vagyis nem akármilyen pirók a szóban forgó kis madarunk, hanem éppen karmazsin: élénk, világos, mint egykor a karmazsin csizmák voltak.
Náluk sincs másképpen, mint számos más madárnál, hogy a hímek szép színesek, a tojók, valamint a fiatal példányok jellegtelen barnás színűek. Ez utóbbiak kicsit emlékeztetnek a házi verébre, a nem gyakorlott madármegfigyelők akár össze is téveszthetik őket. A hímek feje, torka, begyének nagy része, valamint farktolla erősen vagy enyhén karmazsinpiros, színük az életkorral változik, az idősödő példányoknál elhalványul. Hasuk, combjaik és alsó farkfedőik szennyesfehérek.
Megfigyelték, hogy színüket akkor is elveszítik, ha fogságba kerülnek. Sajnos sokszor kerülnek is. Ma is találhatók eladó példányok hirdetései a neten, ahol jóval a természetvédelmi értéküknél (25 ezer forint) alacsonyabb áron kínálják őket. Pedig tudhatóan védett faj hazánkban!
A karmazsinpirók egész Eurázsiában megtalálható, leginkább víz közelében. Szereti az olyan terepet, ahol könnyen elrejtőzhet, a bozótosok erre ideálisak. Nem véletlenül kedveli a vízpartokat, hiszen lelkes fogyasztója a fűzbarkának. Nem csak rügyekkel táplálkozik, nem veti meg a növények más részét sem, és hernyókat, bogarakat is fogyaszt. A párok egész életre alakulnak ki. Költőhelyükhöz is ragaszkodnak, fészküket fél méter és két méter magasság között építik.
2022. november 1.