Ki az? Aprócska. Persze madár. Nagyjából fekete-fehér. Nálunk a nyarat tölti. Mindössze 14-15 centiméter hosszú és 25 grammos. (Ha nagyon jóllakik, akkor talán 27 gramm is meglehet.) Madárvonulási világrekorder: órákon keresztül 50 km per órás sebességet meghaladva képes repülni, és egy éjszaka leforgása alatt akár 400 kilométert, évente pedig csaknem 30 ezer kilométert tesz meg. Afrikában telel át, ám ritkább esetben Iránban és az Arab-félszigeten is felfedezhető. Lényegében az Antarktisz és Ausztrália kivételével valamennyi kontinensen előfordul.
Nos?
Ha ennyi nem elég, akkor segítünk még:
Rendkívül hasznos: szorgalmasan pusztítja a kártékony rovarokat. Herman Ottó szerint: őszkor különösen nagy pusztítója az oly kártékony káposztapille hernyóinak.
Ha ez is kevés, akkor (továbbra is Herman Ottótól): „nagyon ügyes és éber. Megválasztja területét, amelyhez aztán ragaszkodik. Szereti az ugarokat, a köves lankásokat, a turjánt, semlyéket, ha van rajta magasabb kupacz; szereti a legelőt és különösen kedveli, ha sok rajta a begyepesedett vakondturás, vagy népiesen hancsik…, folyton szemmel tartja belátható környezetét s a mint megpillantja prédáját, leginkább futva ott terem, bekapja s erre szárnyra kelve, más hantra vagy kőre telepedik.”
Most már bizonyosan rájöttek: a hantmadárról van szó, népi elnevezései: fődi szarka, fődi pacsirta, findzsa, fődi kalapács, honti sziklár.
A mindig éber kismadárnak a feje búbja, háta, tarkója világosszürke, torka fehéres árnyalatú. A szeme körül és fültájon szélesedő fekete folt található. Hasa fehéres, begyét pedig sárgás tollak tarkítják. Szárnyai sötétbarnás színezetűek. A fark oldalsó tollai tövükön fehérek, végükön a középsőkkel együtt feketék. A fiatal példányok és a tojó, mint sok más fajta esetében, szerényebb színezetű.
Megküzd ő is párjáért: „szerényke énekét nemcsak a kupaczokról, kövekről hallatja, hanem a szerelmi időben toronymagasságra fölrepesve gyönyörködteti párját.” Kölcsönös szimpátia esetén végül fészket épít, ezt a ragadozók elől kőrakásokba, kisebb hasadékokba rakva rejtegeti, fontos szempont a fészekhely megválasztásánál, hogy azt valami fedje. A tojó általában négy-hét tojást költ, melyek csodaszép kék színben pompáznak. A tojásokról többnyire a tojó maga gondoskodik, és körülbelül két hét telik el, mire az első fiókák meglátják a napvilágot. A kicsiny fiókák gyorsan növekednek, bármily hihetetlen, 13-15 napot követően már „saját lábukon”, azaz szárnyukon hagyják el először a fészket.
A kis madár nagy népszerűségnek örvend hazánkban is.
2022. október 18.