Bemutatjuk szakmai partnereinket
Mindenkinek csak ajánlani tudjuk, hogy ismerje meg az egyesületet, vegyen részt hasznos és hiánypótló munkájukban, valamint a sokszor igazi kikapcsolódást jelentő programjaikban.
Az egyesületet 2008-ban alapította meg 21 olyan, elsősorban Komárom-Esztergom megyében élő magánszemély, akik fontosnak tartják a helyi természeti értékek megőrzését és a biológiai sokféleség fenntartását.
Az egyesület munkája során segíti a települési önkormányzatok természetvédelmi tevékenységét, erősíti a környezettudatos szemlélet kialakulását és elterjedését. Konkrét, és jól szervezett akciókkal ténylegesen megvalósuló, adatokkal alátámasztott, jelentőséggel bíró természetvédelmi munkát valósít meg. Ezen munkák során különös gondot fordít arra, hogy akcióiról az embereket tájékoztassa, lehetőség szerint a programokba be is vonja.
Szinte felsorolhatatlan, hány programot futtatnak, problémás területet kezelnek…
Számos madárfaj védelmével, felmérésével, monitorizálásával kiemelten foglalkoznak, így a gyurgyalaggal és partifecskével, a fehér és fekete gólyával, számos fokozottan védett ragadozómadár-fajjal, vízimadarakkal és harkályokkal. A ragadozó madarakat etetik, egy év során több mint 10 tonna húst kínálnak fel nekik. Műfészkeket helyeznek ki és karbantartják azokat, 118 ragadozó madár mesterséges fészket gondoznak. Fontos program a fészekőrzés is, március-április-május hónapban önkéntesekkel éjjel-nappali ügyeletben vannak a Gerecsében.
Nagyszabású programjuk minden évben a kétéltűmentés 4 megyei helyszínen. Az egyes mentési programjaikat nem ötletszerűen kezdik el, ezek mindig felméréseken, adatokon alapszanak, vagy ha ilyen információjuk nincs, akkor azt elvégzik. Ilyen volt például az erdei fülesbagoly nappalozóhelyek felmérése is. Ürgevédelmi és élőhelykezelési feladatokat is ellátnak a megye egyetlen jelentős élőhelyén, illetve rendszeresen felmérik a még megmaradt szórvány élőhelyeket.
Kiemelt programjuk a fokozottan védett nagy aggófű termőhelyének rehabilitációja, élőhelykezelése Tatán, illetve ősszel, télen üzemeltett vadludas webkamera rendszer is.
Fontosnak tartják a fiatalok környezeti, természeti nevelését, ezért számos ifjúsági programot működtetnek.
Fenntartják és működtetik a Ferencmajori Madárvártát, ahol országosan összehangolt, tudományos alapon, protokoll szerint zajlik a madárgyűrűzés. Emellett átfogó környezeti nevelést, igény szerinti terepi madármegfigyelést és madárvédelmi munkákat is végeznek. A Madárvárta foglalja magába a Madarak és Fák Napja jeles napot és a madarásztábort. A Madárvárta 5 hónapon át működik és összesen, akár több, mint 2000 látogatót is fogad egy adott évben.
2013-ban hagyományteremtő szándékkal hívták életre a Madarak és Fák Napja alkalmából a megyei tematikus programjukat, amit minden év május 10-e környékén tartanak a Madárvártán, az utóbbi években kettő kiemelt napon, de jobbára két hétre fókuszálva. Évente jellemzően közel 800 gyermek látogatja programunkat. A program magában foglal madárgyűrűzési bemutatót, távcsöves madár megfigyelést, játszóházas foglalkozást és „természetvédelmi őr” kutya munkájának bemutatóját.
A Hopp Ferenc Madarásztábort hagyományosan 1991-től minden év augusztusában szervezik a Ferencmajori-halastavaknál, a Ferencmajori Madárvártán. A madárgyűrűzés és a madárvonulás kutatása mellett a megyei fiatalok szemléletformálása és a természetvédő utánpótlás kinevelése tábor fő célja. A tábor jellege nomád, a napi madárgyűrűzés és faunisztikai felmérések mellett a táborlakók megismerkedhetnek a gyakorlati természetvédelem eredményeivel, problémáival, védelmi munkákkal és azok eszközeivel, de növényekkel, kétéltűekkel, hüllőkkel, halakkal és csillagokkal is bővül tudásuk.
Számos madár- és élőhelykezelési munkájuk mellett egyik nagyszabású programjuk a 2001 óta évente megrendezett Tatai Vadlúd Sokadalom.