A Fővárosi Állat- és Növénykert („becenevén” FÁNK) 2022-ben csaknem 2600 védett, fokozottan védett és – lehet, hogy ez többeknek meglepő – invazív állatfajt mentett meg. Ezzel a számmal nagy valószínűséggel ők számítanak a „legforgalmasabb” hazai mentőhelynek. A védett és fokozottan védett fajok mentésénél egyértelmű a természetvédelmi hatás, de valójában ez történik az invazív fajok esetén is, mert így a hazai élőhelyeket tehermentesítik és az őshonos élővilág fenntartását segítik.
A FÁNK mentőmunkája több részterületből épül fel.
A legnépszerűbb, a mentőmunka önmagában is összetett, hiszen sokféle állatot gondoznak, kezelnek. A ritka fajok (például kerecsensólyom, parlagi sas, rétisas, vándorsólyom) esetében egy-egy példány megmentése jelentős a faj fennmaradása érdekében is. A jellemző munkájuk mégsem ez, mert nagy számban a gyakoribb fajok szorulnak védelemre. Ilyenek a rigók, cinegék, kenderike, rozsdafarkú, fecske, harkályok, sünök. Esetükben a legfőbb szempont az állatvédelem, a szenvedő, érző, segítségre szoruló állategyedek ellátása.
A mentési tevékenység mellett kutató-, oktató munkát végeznek, és a szemléletformálás is kiemelt szerepet játszik feladataik között.
Légy Ott! programok
A FÁNK „Légy Ott!” nagyközönségnek szóló programjai április közepétől november elejéig várják az érdeklődőket az Állatkertben és Margitszigeti Kisállatkertben. Az állatok és növények világát bemutató, változatos élményprogramok nemcsak kikapcsolódást nyújtanak, hanem a természettudományos érdeklődés felkeltését is célul tűzték ki.
A „Légy Ott!” útvonalát bejárva egész napos tudásgyarapító programokban lehet része kicsiknek és nagyoknak egyaránt. A legkedveltebb növény- és állatfajok bemutatóit a gondozók és az adott téma szakvezetőinek előadásai egészítik ki.
Naponta délelőtt 10-től délután fél 5-ig minden egész és félórában látványetetéseken, állattréningeken, -bemutatókon, valamint állatos és növényes programokon vehetnek részt az érdeklődők. Ezeken elhangzanak a legérdekesebb alapinformációk az adott fajról, ám az előadók minden egyes alkalommal felhívják a figyelmet az elengedhetetlen állatjóléti ismertekre is. A programok végén a látogatók feltehetik kérdéseiket akár a hazánkban honos, otthon tartott kisállatok gondozásával kapcsolatban, akár a vadállatmentés szempontjairól, vagy egzotikus fajokról.
A „Légy Ott!” programokról részletesen itt lehet tájékozódni.